E.S.C GRUBU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E.S.C GRUBU

EREN.SALİH.CANER.KADİR 4 KANKİ

AnasayfaPortalLatest imagesKayıt OlGiriş yap

MEB'den Yönetmelik Değişikliği

YazarMesaj
kadir08
ADMİN
ADMİN
kadir08

kadir08 :
;left:0px;top:0px\">

MEB'den Yönetmelik Değişikliği Empty
MesajKonu: MEB'den Yönetmelik Değişikliği   MEB'den Yönetmelik Değişikliği Icon_minitimeCuma Nis. 18, 2008 5:12 pm

MEB'den Yönetmelik Değişikliği Spacer
MEB'den Yönetmelik Değişikliği Lise_ogrenci
Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ile Anadolu İmam-Hatip Liseleri yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Anadolu Liseleri Yönetmeliği’nin "kontenjan tespiti" başlıklı 4. maddesinde sıralanan kontenjan nedenleri arasına "seviye tespit sınavı" ile "sınıf tekrarı" da eklendi.

"Tercih ve Başvuruları" düzenleyen maddedeki "İlköğretimin 8’inci sınıfındaki öğrenciler, sınava başvurmak ve tercih yapmak için öğrenim gördükleri okul müdürlüklerine başvururlar. Tercihler elektronik ortamda da yapılabilir" ibaresi, "Bu okullarda öğrenim görmek isteyen ilköğretim 8’inci sınıf öğrencileri; Yönergeyle belirlenen usul ve esaslar ile kılavuz/kılavuzlardaki açıklamalar doğrultusunda yerleştirmeye esas puana göre tercihte bulunurlar" şeklinde değiştirildi.

"Okullara Yerleştirme ve Kayıt-Kabul" maddesi de "Bu okullara, Yönergeyle belirlenen usul ve esaslar ile ilgili kılavuz/kılavuzlardaki açıklamalar doğrultusunda, yerleştirmeye esas puana göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alınır. Okul kontenjanlarına, tercih ve yerleştirme işlemleri ile kayıt-kabule ilişkin hususlara Bakanlıkça her yıl yayımlanan söz konusu kılavuz/kılavuzlarda yer verilir" şeklinde düzenlendi.

Yönetmeliğin nakilleri düzenleyen maddesi ise şöyle: "Bu okullar arasında öğrenci nakilleri; açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesindeki öğrenciler için uygulanan yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esaslarına göre yapılır. Naklen gidilmek istenilen yerleşim birimindeki okul/okullarda birinci yabancı dil farklı ise nakiller, puan üstünlüğü ve açık kontenjan esaslarına bağlı olarak velilerinin yazılı isteği doğrultusunda birinci yabancı dil değişikliği yapılarak gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin değiştirilen yabancı dildeki seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisi ile işbirliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.

Merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel orta öğretim programı uygulayan resmi fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve aynı programı uygulayan özel okullar, askeri liseler ile polis koleji öğrencilerinin bu okullara nakilleri; yerleştirmeye esas olan taban puan ve bu maddenin birinci fıkrasında yer alan hükümlere göre yapılır. Ancak, belirtilen okullar dışındaki resmi ve özel diğer orta öğretim kurumlarından bu okullara öğrenci nakli yapılmaz." Yönetmeliğin çeşitli maddelerinde yer alan "giriş puanı" ibareleri de "esas taban puan" şeklinde değiştirildi.

Yönetmeliğin "Seviye belirleme sınavı sonucu dokuzuncu sınıfa devam" başlıklı maddesi de "Hazırlık Sınıfından Dokuzuncu Sınıfa Geçiş" şeklinde değiştirildi. İlgili madde, "Hazırlık sınıfı öğrencileri; aynı okulun 9’uncu sınıfına veya nakil şartlarını taşımaları halinde hazırlık sınıfı bulunmayan diğer okulların 9’uncu sınıflarına 8/12/2004 tarihli ve 25664 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği hükümlerine göre geçiş yaparlar" şeklinde düzenlendi.
https://meuf.keuf.net

MEB'den Yönetmelik Değişikliği
1 sayfadaki 1 sayfası